loading...

فروشگاه گل و گیاه ظرافت

گل میمون

ظرافت بازدید : 5 چهارشنبه 22 بهمن 1399 نظرات ()

گل میمون

گل میمون گیاهی است چندساله، بومی مناطق مدیترانه که با توجه به منطقه آب و هوایی که در آن کشت می‌شود، به‌صورت گیاه یک‌ساله یا دو ساله کشت می‌شود. اگر در منطقه‌ای کشت شود که زمستان سرد است، به‌صورت یک‌ساله و اگر در منطقه‌ای کشت شود که سرمای زمستان ملایم است، به‌صورت دو ساله کشت می‌شود. گل‌های این گیاه دارای پنج گلبرگ به رنگ‌های گل میمون زرد، گل میمون قرمز، گل میمون الوان، گل میمون صورتی و ارغوانی است به حالت خوشه‌ای بر روی شاخه قرار دارند. برگ‌های گل میمون نیزه‌ای شکل و صاف است. این گیاه از نظر ارتفاع، پاکوتاه، پابلند و متوسط است. علت نام‌گذاری این گیاه به اسم Snapdragon این است که کلمه Snap به معنی گاز گرفتن و dragon به معنی اژدهاست که به این معنی است که این گل در حالت عادی بسته است وقتی پایین گل را فشار دهیم، دهانه آن باز می‌شود که مانند دهان اژدهاست. از طرف دیگر علت نام‌گذاری آن به گل میمون در زبان فارسی این است که بذرهای آن شبیه سر میمون است.

ارتفاع  گل میمون در واریته‌های مختلف بین ده سانتیمتر تا یک متر متغیر است. از فرم‌های بلند آن برای گل بریده و از فرم‌های کوتاه آن برای کاشت در حاشیه باغچه‌ها می‌توان استفاده کرد. گل میمون برای رشد و گلدهی به نور کافی احتیاج دارد. بنابراین بایستی در محل آفتاب‌گیر در باغچه کاشته شود. خاک باغچه باید بایستی قوی و دارای زهکشی خوبی باشد. فاصله کاشت نسبت به طول گیاه فرق می‌کند معمولاً فرم‌های کوتاه را با فاصله ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتری و فرم‌های بلند را با فاصله ۵۰ ۴۰سانتیمتری می‌کارند، این رقم پابلند بوده و بهتر است با فواصل ۵۰سانتی‌متر از یکدیگر کاشته شود. چون بذرها در عمق کم کاشته می‌شوند حتماً تا قبل جوانه‌زنی روزی دو بار با افشانه خاک را خیس کنید و اجازه ندهید هرگز خشک شود.

گل میمون

کاشت گل میمون

بذر گل میمون برای رشد و گلدهی به نور کافی احتیاج دارد؛ بنابراین بایستی در محل آفتاب‌گیر در باغچه کاشته شود. خاک باغچه باید بایستی قوی و دارای زهکشی خوبی باشد. فاصله کاشت نسبت به طول گیاه فرق می‌کند. معمولاً فرم‌های کوتاه را با فاصله ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متری و فرم‌های بلند را با فاصله ۵۰-۴۰ سانتیمتری می‌کارند. برای طولانی شدن طول گلدهی گل‌ها را می‌برند و از آن به‌عنوان گل بریده استفاده می‌کنند یا بعد از پژمرده شدن و قبل از تشکیل بذر گل میمون آن‌ها را قیچی می‌کنند. زمانی که گیاه بعد از مدتی گل دادن فرم شاداب و جوان خود را از دست داد آن را از محل نزدیک به زمین قیچی کرده و سپس با یک کود مایع آن را کودپاشی می‌کنند. در این صورت گیاه از نو شروع به رشد و فعالیت کرده و گل‌های خوبی خواهد داد. گل میمون را در گلدان نیز می‌توان پرورش داده و نسبت به زمان کاشت بذر در فصول مختلف در گلخانه به گل می‌نشیند.

گل میمون از دو طریق قلمه گرفتن و کاشت بذر گل میمون تکثیر می‌یابد. در فصل پاییز بذرها را در ترکیبی خاکی که نصف ماسه و نصف پیت یا خاک‌برگ است در گلخانه بکارید. بذرها معمولاً بعد از ۱۰ تا ۲۰ روز سبز می‌شوند. بعدازاینکه نشاءها به‌اندازه کافی رشد کردند در گلدان‌های کوچک کاشته می‌شوند و در گلخانه سرد یا شاسی قرار می‌گیرند. این گیاهان در فصل بهار به باغچه منتقل شده و گیاهانی که بدین ترتیب پرورش یافته‌اند زودتر از سایرین به گل می‌نشینند و در واقع با این روش گل‌های زودرس به دست می‌آیند. بذرهای گل میمون بسیار ریز بوده و می‌توان به‌صورت دست پاش کاشت و پس از رشد گیاهان آن‌ها را تنک کرد و برخی را از خاک درآورده و به محلی دیگر منتقل می‌کنیم. برای جوانه‌زنی بهتر بذر گل میمون می‌توان آن‌ها را چند روز قبل کاشت داخل یخچال قرار داد تا خواب‌شکنی انجام شود. اولین قدم برای کاشت بذر گیاهان زینتی انتخاب خاک مناسب است. بهترین ترکیب خاک برای کاشت این بذر شامل ۳۰ درصد کوکوپیت، ۵۰ درصد پیت ماس یا ورمی کمپوست و ۲۰ درصد پرلیت دانه‌ریز است. ابتدا بذرها را داخل آب ولرم بریزید تا به مدت چند ساعت خیس بخورند (حداقل ۳ تا ۱۰ ساعت). این عمل باعث شده تا پوست خارجی بذرها نرم و شکسته شود و جوانه‌زنی تسریع شود. بذرها به‌طور طبیعی بعد از این مدت باید ته طرف بروند.

گل میمون

برای خرید بذر گل میمون و سایر بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرمایید.

همچنین از راه‌های زیر نیز می‌توانید محصولات ما را ملاحظه و خرید نمایید:

۱- مراجعه به صفحه اینستاگرامی به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat_shop/

۲- مراجعه به کانال تلگرامی به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبایل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۹۳۳

گل شمعدانی

ظرافت بازدید : 5 پنجشنبه 16 بهمن 1399 نظرات ()

شمعدانی

گل شمعدانی به‌عنوان یک گیاه کلاسیک و آفتاب‌دوست در باغچه‌ها معروف است. شمعدانی دارای شمایل جمع‌وجوری بوده و برگ‌های شکلاتی- بنفش زیبایی دارد. همچنین خوشه‌هایی از گل‌های زیبا برای آن مشاهده می‌شوند. نژادهای ماوریک و bullseye یکی از بهترین و قوی‌ترین نژادهای این گیاه می‌باشند. این واریته ها نسبت به سایر گونه‌های بنفش‌برگ قوی بوده و در شرایط گرم همواره شکوفه خواهد داد. سری نژادی است که از طریق بذر پرورش داده می‎‌شود.

شمعدانی

کاشت گل شمعدانی

یکی از راه های تکثیر، قلمه زدن شمعدانی است. دقت فرمایید در مورد کاشت بذر شمعدانی در راهنمای کاشت بذر شمعدانی به‌صورت کامل نوشته‌ایم سعی کنید به آن روش کاشت کنید:

۱- سوراخ‌هایی را به‌صورت عریض و با عمق کم  حدود نیم سانتی‌متر حفر کنید هر حفره حدود دو برابر قطر بذر گل شمعدانی باشد.

۲- خاک کوکوپیت یا ترکیب پیت ماس را با استفاده از مواد ارگانیک، اصلاح کنید

۳- به‌آرامی بستر را با آب‌پاش مرطوب کنید سپس روی آن را یک نایلون سفید بکشید سپس در دمای ۲۰ درجه قرار دهید دقت کنید دما خیلی مهم است

۴- مدت ۳ الی ۷ روز زمان می‌برد جوانه‌زنی کند دقت کنید تو این مدت هر زمان خاک خشک شد با آب‌پاش اسپری کنید

۵- زمانی که جوانه‌ها ۴ برگی شدند روی نایلون یک سوراخ ایجاد کنید حالا بستر را کنار پنجره نورگیر قرار دهید دقت کنید غیرمستقیم باشد

۶- بعد از یک هفته مجدداً سوراخ دیگری ایجاد کنید این کار را آن‌قدر در طول زمان انجام دهید تا گیاه به هوای بیرون عادت کند

شمعدانی

آبیاری

۱- این گیاه به‌سرعت رشد کرده و با توجه به تفاوت‌هایش نسبت به گیاهان چوبی، نیاز به‌دقت بیشتری در آبیاری دارد.

۲- برای نگهداری گل شمعدانی حتی‌الامکان صبح‌ها آبیاری را انجام دهید تا از بیماری‌های ناشی از آبیاری شبانه اجتناب کنید.

۳- به منظور جلوگیری از پژمردگی گل شمعدانی وقتی‌که گیاه شروع به پژمرده‌شدن می‌کند، به‌آرامی و به‌صورت عمیق آبیاری کنید.

۴- تقسیم فرایند آبیاری به دو تکه با فاصله چند دقیقه نسبت به هم باعث نفوذ بیشتر آب می‌شود.

۵- استفاده از آبیاری قطره‌ای و شلنگ جذب‌کننده برای آبیاری بهینه و صرفه‌جویی در مصرف آن مفید است.

۶- هیچ‌گاه بیش‌ازحد آب ندهید، زیرا مشکلات ریشه‌ای ایجاد می‌کند.

۷- مالچ از تبخیر آب در آب‌وهوای داغ و خشک جلوگیری می‌کند و نرخ آن را کاهش می‌دهد.

۸- در اقلیم‌های خشک، یک حلقه خاک دور گیاه شکل دهید تا آب را به مدت طولانی‌تر نگه دارد.

هرس‌کردن

۱- گیاهان بلند را می‌توانید ببرید یا هرس کنید تا رشد جدید و قدرتمندانه در آن‌ها تحریک شود.

۲- ساقه‌های گیاهان گل‌دار و یا برگ‌دار را درست بالاتر از محل رویش برگ‌های قدیمی هرس نمایید.

۳- جلوی رشد اضافی را بگیرید تا قسمت اصلی گیاه رشد قوی‌تری داشته باشد.

۴- برای گل دادن شمعدانی گل‌های مرده را جدا کنید تا گل‌های جدید به رویش تشویق شوند.

۵- در صورت نیاز شاخ‌وبرگ مرده، پژمرده و معیوب را جدا نمایید.

۶- تعدادی از شاخ‌وبرگ‌ها را در حین تعویض گلدان جدا نمایید تا از میزان فشار وارد بر گیاه در ریشه‌ی جدیدش بکاهید.

۷- در انتهای فصل گیاهان را پاک کنید تا میزان شکل‌گیری بیماری و آفت در آن‌ها کاهش یافته و ناحیه تمیز نگه داشته شود.

۸- از قرار دادن بخش‌های بیمار گیاه در کمپوست پرهیز کنید، زیرا خطر انتشار بیماری آن‌ها وجود دارد.

تکثیر از بذر

۱- در اوایل فصل بذر را از گیاهان بالغ جمع‌آوری کنید تا گرفتار بیماری‌های مربوطه نشده باشند.

۲- بذرها را در گلدان‌ها یا بسته‌های برچسب‌دار جای دهید (سال جمع‌آوری بذر را روی برچسب‌ها قید کنید).

۳- آن‌ها را در محیط خشک و خنک داخلی قرار دهید.

۴- اگر نگه‌داری طولانی‌مدت مدنظرتان است، آن‌ها را در یخچال نگه دارید.

کودرسانی

اکثر گیاهان به یک غذای همه‌منظوره و معمول نیاز دارند که یا مختص به گیاهان خاصی است (بر روی بسته‌ی کود درج‌شده) یا عمومی بوده و درصد خاصی از نیتروژن و فسفر و پتاسیم دارد. در اوایل چرخه پرورش گیاه به آن کودرسانی کنید؛ اگر گیاهتان تابستانی است در فصل بهار و اگر گیاهتان زمستانی است، در فصل پاییز این کار را انجام دهید. اگر گیاهتان برگ‌دار است، از کودی استفاده کنید که میزان نیتروژن بالاتری دارد (اولین عدد در برچسب کود). برای گلدهی شمعدانی برای گیاهان گل‌دار یا میوه‌دار، از کودی استفاده کنید که فسفر بالاتری دارد (عدد وسطی).
اگر از کود محلول استفاده می‌کنید:

۱- همانند دستورالعمل‌های روی بسته، کود را مخلوط نمایید.

۲- برگ شمعدانی و خاک را با آن خیس کنید.

۳- عملیات را تکرار کنید.

اگر از کود دانه‌ای استفاده می‌کنید:

۱- مقداری کود همه‌منظوره را به میزان سبک و در زیر ساقه‌ها و شاخ‌وبرگ گیاه پخش کنید.

۲- با آرامی و به‌صورت عمیق آبیاری کنید.

برای خرید بذر گل شمعدانی و سایر بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرمایید.

همچنین از راه‌های زیر نیز می‌توانید محصولات ما را ملاحظه و خرید نمایید:

۱- مراجعه به صفحه اینستاگرامی به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat_shop/

۲- مراجعه به کانال تلگرامی به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبایل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۹۳۳

گل اختر

ظرافت بازدید : 45 چهارشنبه 08 بهمن 1399 نظرات ()

گل اختر

گل اختر گونه از گیاهان گلدار از جنس Canna است. این جنس دارای نوزده گونه است. این گیاه از خانواده Cannaceae بومی مناطق استوایی است ولی امروزه در بیشتر مناطق نیمه گرمسیری و معتدل جهان کشت می‌شود و ارزش زینتی دارد. این‌گونه دارای شاخ و برگ‌های بزرگ و زیاد می‌باشد و به عنوان یک گیاه باغی تبدیل شده است. نام گل اختر از کلمه سلتیکی آمده و مشتق شده از نیشکر یا نی است.

خصوصیات گیاه‌شناسی

از نظر انواع گل اختر بوته گل اختر به بلندی ۷۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر با برگ‌های خیلی پهن سبز یا سبز مایل به ارغوانی است که از میان آن ساقه‌های متعدد که منتهی به چندین گل درشت یا خیلی درشت به رنگ‌های زرد، قرمز، سفید، زرد، ابلق ، زردآلویی، زرد طلائی، خال خال یا راه راه می‌شود بیرون می‌آید. آن‌ها می‌بایست حداقل ۶ تا ۸ ساعت از نور خورشید به‌طور متوسط در طول تابستان بهره ببرید. گل اختر را یکی از غنی‌ترین منابع نشاسته در جهان می‌دانند.

ریشه گل اختر به شکل ریوم بوده (ریزوم اندامی است که مواد غذایی ساخته شده در برگ را در خود ذخیره می‌کند و هر بار که قسمت هوایی به هر دلیل از بین برود گیاه مجدداً به کمک مواد ذخیره‌ای ریزوم رشد می‌کند اما اگر چند بار این عمل یعنی حذف بخش خوابی تکرار شود ذخیره ریزوم هم تمام شده و گیاه کلاً نابود می‌شود) و دارای برگ‌های پهن و سرنیزه‌ای به رنگ سبز - ارغوانی و بسیار جذاب است که پس‌زمینه خوبی برای گیاه علفی زینتی که دارای برگ‌های شمشیری هستند به شمار می‌رود.

شرایط محیط رشد و نگهداری

گل اختر نیاز به مکان آفتابی، خاک سبک و غنی از مواد آلی که مرتباً مرطوب نگهداشته شده دارد و بهتر است با کود مایع تقویت شود. در اوایل زمستان که برگ‌های گیاه خشک و سیاه شدند ریزوم ها را از خاک درآورده و آن‌ها را در مکانی خنک درون کمپوست کمی مرطوب نگهداری می کنند تا چروکیده نشوند. ریزوم ها را در بهار می‌توان در هوای آزاد کاشت.

گل اختر دارای گل‌های متعدد به رنگ‌های مختلف است و برای حاشیه کاری و تشکیل تپه گل‌ها یا تک کاری میان تپه گل یا چمن‌زار قابل‌توجه است . کاشتن اقسام اصلی و اولیه این گل امروز تقریباً متروک شده و فقط آن‌ها را یا نزد اشخاصی که مجموعه ای از اقسام مختلف آن را دارند یا در گلکاری های درجه دوم و سوم میتوان دید، چون گیاه اختر طاقت سرمای زمستان را در مناطق سرد و معتدل ندارد به‌مجرد شروع اولین سرما و یخبندان بوته‌های آنرا سرما زده برگ‌ها در حالت سبزی پلاسیده و خراب می‌شوند ، همان زمان باید ساقه‌های آن را از سطح زمین بریده ریشه‌های بوته را که ساقه زیرزمینی گوشتی است از خاک بیرون آورده دو سه روز آن‌ها را در محل سایه و هواگیر در معرض هوا قرار داد تا رطوبت زیادی خود را از دست بدهند ، سپس آن‌ها را در زیر زمین یا انبار خشک و گرمی که محفوظ از یخ زدن باشد زیر ماسه خشک بگذارند .

گل اختر

تکثیر گل اختر

پیاز گل اختر را در ناحیه کرج آبان ماه از خاک دراورده در محلی که از سرمای شدید مصون باشد تا آغاز فصل بهار سیلو می‌کنند برگ‌های پهن اختر در اطراف ساقه گل دهنده که تا ۵/۱ متر رشد و نمو می‌کنند به‌تدریج در بهار ظاهر می‌شوند و در تابستان خوشه‌های درشت گل اختر به رنگ‌های گل اختر قرمز، گل اختر نارنجی، گل اختر زرد، گل اختر بنفش، گل اختر پرگل، گل اختر ابلق  و غیره نمودار می‌شوند.

راحتترین و بهترین روش نگهداری و انبارداری ریزوم های گل اختر به این صورت است که ریزوم ها را از ۲۰ سانتیمتری سطح خاک قطع کرده (به دلیل آسیب و بیماری‌های قارچی ناشی از آن، بالاتر از ریزوم قطع می‌کنند) و سپس یک گودال به عمق ۷۰ سانتیمتر تا یک متر حفر کرده و داخل آن را ماسه می‌ریزیم (ماسه قبلاً با قارچ‌کش مخلوط و خشک شده باشد) بعد ریزوم ها را داخل گودال می‌گذاریم باید توجه داشته باشیم گودال در محل آبگیر قرار نداشته باشد تا آب باران وارد آن نشود بهتر است روی آن را پلاستیک بکشیم.

گل اختر

بخش مناسب برای تکثیر گیاه اختر یک ریزوم بسیار جوان، فعال و مرتب در حال جوانه زدن است بنابراین می‌توان با قطعه کردن ریزوم که یک یا چند جوانه داشته باشد گل اختر را تکثیر گردد. ازدیاد گل اختر از طریق تقسیم در فصل بهار و کاشت بذر گل اختر در فصل زمستان در دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد یا بیشتر امکان‌پذیر است. چون گیاه اختر طاقت سرمای زمستان را در مناطق سرد و معتدل ندارد به‌محض شروع اولین سرما و یخبندان بوته‌های آن را سرمازده و برگ‌ها در حالت سبزی پلاسیده و خراب می‌شوند. در فصل بهار ریزوم های اختر را درآورده و بهتر است همان زمان ریزومها جدا شوند و سپس کاشته شوند. (قسمتی از ریزوم اختر به همراه یک یا چند جوانه) باید ساقه اختر را از خاک بیرون آورده و دم های آن را از سطح زمین بریده ریشه های بوته را که ساقه زیرزمینی گوشتی است در معرض هوا قرار داد تا رطوبت زیادی خود را از دست بدهد و سه روز آن‌ها را در محلی سایه و هواگیر قرار دهید سپس آن‌ها را در زیرزمین یا انبار خشک که محفوظ از یخ زدن باشد زیر ماسه خشک بگذارید.

خواص گل اختر به طور خلاصه عبارتند از:  درمان سوزاک، قطع بدون دلیل عادت ماهانه، خون ریزی بینی، جمع شدن آب زیر پوست، از بین بردن ورم، تصفیه خون، ادرارآور تب و تعریق بدن.

برای خرید بذر گل اختر و سایر بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرمایید.

همچنین از راه‌های زیر نیز می‌توانید محصولات ما را ملاحظه و خرید نمایید:

۱- مراجعه به صفحه اینستاگرامی به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat_shop/

۲- مراجعه به کانال تلگرامی به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبایل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۹۳۳

گل آلیسوم

ظرافت بازدید : 6 جمعه 03 بهمن 1399 نظرات ()

آلیسوم

مبدأ گل آلیسوم نواحی مدیترانه و جزایر قناری است. افزون بر رقم‌های یک‌ساله که بیشتر در گل‌کاری کشت و کار می‌شوند، چندساله آن‌هم وجود دارد. ارتفاع حدود 20 سانتی‌متر یا کمتر است و گسترش به نسبت وسیعی دارد. انشعابات گیاه زیاد بوده و هر انشعاب به خوشه‌ای از گل ختم می‌شود. گیاه در مرحله گلدهی به‌صورت فرشی از گل، زمین را می‌پوشاند. گونه‌های مختلفی از گل آلیسوم وجود دارد که گونه maritime L دارای گل‌هایی به رنگ آلیسوم سفید، آلیسوم زرد ، آلیسوم بنفش و آلیسوم الوان است و به نام مروارید خوانده می‌شود. گل‌های مروارید، کوچک و دارای 4 گلبرگ بوده و به‌صورت خوشه‌ای است که این خوشه به‌تدریج رشد می‌کند و در بالای آن گل‌های تازه باز می‌شوند. مناسب کاشت در حاشیه‌ها، سبدهای آویزان، بالکن و باغ‌های صخره‌ای است. این گل عطر فوق‌العاده زیادی داشته و در ساعات اولیه روز یک گلدان از آن می‌تواند فضای زیادی را معطر کند. کاشت بذر گل آلیسوم بسیار آسان بوده و برای گلدان، آویز، باغچه بسیار مناسب و زیبا است.

آلیسوم

کاشت بذر گل آلیسوم

طول عمر: یک‌ساله یا دوساله (در انتهای دوره رشد بذر داده و بذرها دوباره شروع به رشد می‌کنند)

زمان مناسب کاشت: اواخر زمستان تا اوایل بهار

خاک مناسب: خاک نیمه سبک با زهکشی مناسب و غنی با کمپوست و کود حیوانی

نور مناسب: نور زیاد و محل آفتاب‌گیر

رطوبت و آبیاری مناسب: آبیاری متوسط (اوایل رشد به‌اندازه‌ای که پای گیاه خشک نشود و برای گیاه بالغ هنگامی آبیاری انجام گیرد که پای بوته کامل خشک باشد. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه و زردی برگ و از بین رفتن گیاه می‌شود).

زمان گلدهی: اواسط بهار تا اواخر پاییز

دوره گلدهی: دوره گلدهی گل آلیسوم طولانی بوده و بعد از کاشت بهاره در اواخر بهار شروع به گلدهی می‌کند و تا قبل از یخ‌بندان به گلدهی ادامه می‌دهد.

دما مناسب: به دمای پایین محیط مقاوم است.

کاشت و تکثیر: خاک مناسب با میزان کمپوست و کود حیوانی مناسب را آماده کرده، بذر گل آلیسوم را روی بستر ریخته و مقداری خاک بر روی بذرها بپاشید و سپس خاک را کمی مرطوب نمایید.

دوره رشد: 50 تا 60 روز تا رشد کامل و گلدهی

کوددهی: آلیسوم نیاز کودی خاصی ندارد ولی برای افزایش گلدهی و عملکرد بهتر است از کود ورمی کمپوست و کودهای آلی و ارگانیک و در صورت تمایل از کودهای مکمل و کود گلدهی یا کود کامل (20، 20، 20) استفاده شود.

هرس: بعد از اتمام فصل گلدهی بوته از کف یا از 10 سانتی زمین قطع شود تا بعد از فصل سرما.

آلیسوم

برای خرید بذر گل آلیسوم و سایر بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرمایید.

همچنین از راه‌های زیر نیز می‌توانید محصولات ما را ملاحظه و خرید نمایید:

۱- مراجعه به صفحه اینستاگرامی به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat_shop/

۲- مراجعه به کانال تلگرامی به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبایل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۹۳۳

علف کش تیفیس Tifis WG

ظرافت بازدید : 66 یکشنبه 28 دي 1399 نظرات ()

تیفیس

تیفیس علف‌کشی پس رویشی از گروه شیمیائی سولفونیل اوره و بازدارنده‌های ALS است که از دو ماده مؤثره همراه با ایمن کننده گندم تشکیل شده است. ماده ایمن کننده تیفیس به‌صورت یک کاتالیزور عمل می‌کند و موجب تجزیه سریع مواد مؤثره علف‌ کش دومنظوره تیفیس در گندم می‌شود. علف کش تیفیس علف‌های هرز باریک برگ و پهن برگ را در مزارع گندم کنترل می‌کند. مواد مؤثره سم تیفیس دبلیو جی پس از تماس با برگ علف‌های هرز داخل آوندهای چوب و آبکش به‌طرف بالا و پایین گیاه حرکت می‌کند و از طریق جلوگیری از ساخت آنزیم استوهیدروکسی اسید مانع ادامه رشد آن می‌گردد.

مواد مؤثره علف‌کش تیفیس

مزو سولفورون ۳۰ گرم در کیلوگرم + یدوسولفورون متیل سدیم ۶ گرم در کیلوگرم + مفن پایر دی اتیل ۹۰ گرم در کیلوگرم (ایمن کننده گندم)

مقدار مصرف تیفیس

۳۰۰ گرم در هکتار به‌صورت محلول‌پاشی (۲۰۰ تا ۳۰۰ لیتر آب در هکتار مصرف گردد)

در صورت وجود تراکم بالای علف‌های هرز این مقدار می‌تواند تا ۴۰۰ گرم در هکتار افزایش یابد.

زمان مصرف تیفیس

بهترین زمان مصرف علف کش تیفیس از مرحله ۲ برگی تا اواسط پنجه‌زنی علف‌های هرز کشیده برگ و ۲ تا ۶ برگی علف‌های هرز پهن برگ است.

تیفیس

برای خرید انواع سم و سایر محصولات کشاورزی به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرمایید.

همچنین از راه‌های زیر نیز می‌توانید محصولات ما شامل انواع بذر، کود، سموم و ... را ملاحظه و خرید نمایید:

۱- مراجعه به صفحه اینستاگرامی به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat_shop/

۲- مراجعه به کانال تلگرامی به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبایل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۹۳۳

گل داوودی

ظرافت بازدید : 39 چهارشنبه 24 دي 1399 نظرات ()

گل داوودی

گل داوودی گیاهی علفی با ارقام و گونه‌های مختلف که به شکل گلدانی، کشت در باغچه و یا به‌عنوان شاخه بریده استفاده می‌گردد. گل‌های داوودی تنوع بالایی دارند؛ اما باید توجه داشت که همه آنها به دو گروه تقسیم می‌شوند؛ یک گروه گل‌های باغی هستند که می‌توان در فضای سبز کشت نمود چون در فصل سرما اگرچه اندام هوایی‌شان از بین می‌رود اما اندام زیرزمینی آن زنده مانده و در بهار دوباره گیاه جوانه میزند به همین دلیل اکثراً چندساله هستند. گروه دوم داوودی‌های نمایشگاهی هستند که حساس بوده و شرایط گلخانه‌ای برای رشد را نیاز دارند و معمولاً در گل‌فروشی‌ها استفاده می‌گردند. گل‌های داوودی یا تک‌رنگ هستند و یا الوان که در یک بوته رنگ‌های مختلف دیده می‌شود.

گل داوودی الوان از گیاهان زیبا و زینتی است که گل‌های آن در انواع گل داوودی اعم از گل داوودی قرمز، گل داوودی سفید، گل داوودی زرد، گل داوودی بنفش و … ظاهر می‌ شود و به هنگام شکفتن منظره زیبایی را پدید می‌آورد. این گیاه دارای ۲۰۰ گونه مختلف یک‌ساله، چندساله، گلخانه‌ای و … است. دارای برگ‌های سبز تیره می‌باشد. در فصل سرما اندام‌های هوایی گیاه از میان می‌رود ولی اندام‌های زیرزمینی این گیاه زنده می‌مانند و در فصل بهار دوباره سبز می‌شود. اگر گل‌های یک گیاه در یک بوته بیش از یک رنگ باشد به آن الوان گفته می‌شود. قابلیت کشت در حیاط خانه، فضای سبز و … را دارد. با گل داوودی الوان زیبایی را به محیط زندگی خود هدیه بدهید.

گل داوودی

کاشت

زمان مناسب کاشت بذر گل داوودی اواسط بهار است. ساده‌ترین ترکیب خاک مناسب برای کاشت گل داوودی عبارت است از: خاک باغچه ۶۰ درصد، ماسه ۲۰ درصد و کود حیوانی ۲۰ درصد این موارد با هم خوب ترکیب شود. اگر قصد کاشت زیاد و تولید این گل را دارید بهتر است در زمین یک کرت با این ترکیب خاک آماده کنید، سطح خاک را خوب صاف کنید قبل از پاشیدن بذرها سطح خاک را خوب آب بدهید و بعد بذرها را روی خاک بپاشید سپس بهتر است روی آن حدود نیم سانتیمتر کود دامی کاملاً پوسیده سرند شده بریزید و مجدد با آبپاش آب بدهید. اما اگر مقدار کمی از این بذر را تهیه کردید و برای باغچه خود و یا به مقدار چند تا گلدان می‌خواهید پرورش بدهید از این روش زیر استفاده کنید. در این روش خزانه شما باید کوچک باشد. ابتدا یک سبد پلاستیکی میوه یا گلدانی با دهانه بزرگ ولی عمق کم تهیه کنید. گلدان و یا سبد را از خاکی که در بالا ترکیب آن گفته شد پر کنید و خاک را خوب آب بدهید تا خاک نشست خود را بکند. حالا بذرها را روی سطح خاک بپاشید سپس حدود نیم سانتیمتر روی بذرها کود دامی کاملاً پوسیده سرند شده بریزید و مجدد به‌آرامی با آبپاش آب بدهید.

گل داوودی

اگر کود دامی در دسترس شما نبود می‌توانید از ورمی کمپوست استفاده نمایید و اگر هر دو این‌ها در دسترس نبود از همان خاکی که ترکیب کردید برای روی بذرها استفاده نمایید (اما بهتر است از کود دامی استفاده کنید تا جوانه‌ها به‌خوبی رشد کرده و قوی شوند) حتماً کود دامی‌ای که استفاده می‌کند چندساله، کهنه، پوسیده، خشک و سرند شده باشد. به‌هیچ‌عنوان از کود دامی تازه استفاده نکنید. بعدازاینکه جوانه‌های گیاه موردنظر به حدود ۵ تا ۸سانتیمتر رسیدند آنها را از خزانه درآورده و در جای اصلی بکارید. برخی‌ها بذر را روی محلی که موردنظرشان هست می‌پاشند تا همان‌جا سبز بشود اما این روش درست نیست دلیلش این است که زمان بذرپاشی بذرها نامنظم روی زمین میافتند و وقتی سبز می‌شوند خیلی از آنها ممکن است کنار هم سبز بشوند اما زمانی که بذرها را درون خزانه بکارید بعد می‌توانید به‌صورت منظم بوته‌های این گل را به هر طریقی و به هر فاصله‌ای که می‌خواهید بکارید.

برای خرید بذر گل داوودی و سایر بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرمایید.

همچنین از راه‌های زیر نیز می‌توانید محصولات ما را ملاحظه و خرید نمایید:

۱- مراجعه به صفحه اینستاگرامی به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat_shop/

۲- مراجعه به کانال تلگرامی به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبایل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۹۳۳

گل زیبای آمارانتوس

ظرافت بازدید : 4 یکشنبه 21 دي 1399 نظرات ()

گل آمارانتوس

گل آمارانتوس یا آمارانتوس تاج خروس گونه خوشه‌هایی از برگ‌های جدید و دارای رنگ صورتی و قرمز بر روی ساقه‌های بلند آمارانتوس مشاهده می‌شوند. این گیاه یک‌ساله به‌واسطه رنگ‌هایش در باغچه‌ها کاشته می‎شود و ریشه در بخش‌های استوایی قاره آسیا دارد. اکثراً آن را به‌عنوان یک سبزیجات برگ‌دار می‌کارند. این گیاه که سریع رشد می‌کند و گرما را دوست دارد، برگ‌های بیضوی یا تخم‌مرغی‌ شکل دارد که بر روی ساقه‌هایی شق می‌رویند. این رقم از گیاه تاج خروسی از تابستان تا فصل سرما مشاهده می‌شود. در فصل تابستان، خوشه‌های فوق‌العاده‌ای از گل‌های سبز و قرمزرنگ بر روی نوک ساقه‌ها و در محل تلاقی ساقه با برگ می‌رویند. کپسول‌های کوچکی که حاوی یک دانه قهوه‌ای یا مشکی هستند ایجاد شده و در پی آن‌ها گل‌ها ظاهر می‌شوند. گاهی اوقات همین دانه‌ها روی زمین افتاده و به‌صورت خودکار یک گیاه جدید را به وجود می‌آورند.

گل آمارانتوس

گل آمارانتوس یا تاج خروس گونه در خاک غنی و دارای زه‌کشی خوب بهترین عملکرد را دارد. بهتر است که پس از گرم‌شدن خاک آن را در محیط بیرون بکارید. البته می‌توانید کمی زودتر و در گلخانه گرم نیز کار کاشت را آغاز کنید. گیاهان بالغ در برابر خشکی مقاوم بوده اما اگر آبیاری منظم برایشان صورت بگیرد، رشد و گل‌دهی بهتری دارند. این گیاه یک‌ساله در مناطق نیمه‌گرمسیری و گرمسیری رشد می‌کند. برگ‌های خودنما و چهره گرمسیری و روشن این گیاه می‌تواند نمای زیبایی را به منظره‌ها بدهد. همچنین وجود این برگ‌ها در سالاد نیز بر زیبایی آن می‌افزاید. آمارانتوس پابلند الوان، آمارانتوس ابلق، آمارانتوس نخلی قرمز، آمارانتوس زرد از جمله انواع گل آمارانتوس هستند.

نحوه کاشت بذر

ترکیب خاک مناسب برای کاشت بذر آمارانتوس عبارت است از ۶۰ درصد خاک باغچه، ۲۰ درصد ماسه و ۲۰ درصد کود حیوانی. اگر قصد کاشت گل آمارانتوس را دارید بهتر است در زمین یک کرت با این ترکیب خاک آماده کنید. سپس سطح خاک را خوب صاف کنید قبل از پاشیدن بذرها سطح خاک را خوب آب بدهید و بعد بذر گل آمارانتوس را روی خاک بپاشید. بهتر است روی آن حدود نیم سانتی­متر کود دامی کاملاً پوسیده سرند شده بریزید و مجدد با آبپاش آب بدهید. اما اگر مقدار کمی از این بذر را تهیه کردید و برای باغچه خود و یا به مقدار چند تا گلدان می‌خواهید پرورش بدهید از روش زیر استفاده کنید.

در این روش خزانه شما باید کوچک باشد. ابتدا یک سبد پلاستیکی میوه یا گلدانی با دهانه بزرگ ولی عمق کم تهیه کنید. گلدان و یا سبد را از خاکی که در بالا ترکیب آن گفته شد پر کنید و خاک را خوب آب بدهید تا خاک نشست خود را بکند. حالا بذرها را روی سطح خاک بپاشید سپس حدود نیم سانتی­متر روی بذرها کود دامی کاملاً پوسیده سرند شده بریزید و مجدد به آرامی با آبپاش آب بدهید. اگر کود دامی در دسترس شما نبود می‌توانید از ورمی کومپوست استفاده نمایید و اگر هر دو این‌ها در دسترس نبود از همان خاکی که ترکیب کردید برای روی بذرها استفاده نمایید (اما بهتر است از کود دامی استفاده کنید تا جوانه‌ها به‌خوبی رشد کرده و قوی شوند) حتماً کود دامی که استفاده می‌کنید چندساله، کهنه، پوسیده، خشک و سرند شده باشد. به‌هیچ‌عنوان از کود دامی تازه استفاده نکنید. بعد از اینکه جوانه‌های گیاه موردنظر به حدود ۵ تا ۸ سانتی­متر رسیدند آن‌ها را از خزانه در آورده و در جای اصلی بکارید. برخی‌ها بذر را روی محلی که موردنظرشان هست می‌پاشند تا همان‌جا سبز بشود اما این روش درست نیست دلیلش این است که زمان بذرپاشی بذرها نامنظم روی زمین میافتند و وقتی سبز می‌شوند خیلی از آن‌ها ممکن است کنار هم سبز بشوند اما زمانی که بذرها رو درون خزانه بکارید بعد می‌توانید به‌صورت منظم بوته‌های این گل را به هر طریقی و به هر فاصله‌ای که می‌خواهید بکارید.

به این نکته هم حتماً توجه شود که هیچ‌وقت اقدام به نگهداری گل و گیاهان بیرونی در منزل نکنید چون درون منزل نور و تهویه هوای کافی برای رشد گیاهان و درختان بیرونی وجود ندارد حتی کاشت بذر هم ممکن است با مشکل مواجه شود در کل اگر مکانی برای کاشت بذر ندارید و مجبور هستید که در منزل این کار را بکنید بهتر است گلدان خزانه را روی پنجره جنوبی بگذارید تا نور کافی به آن برسد و حتماً پس از سبز شدن بذر گیاهانی که بیرونی هستند آن‌ها را به بیرون از خانه انتقال بدهید اگر (به بیرون انتقال ندهید ساقه‌ها دراز شده و کم‌کم از بین می‌رود).

گل آمارانتوس

برای خرید بذر گل آمارانتوس و سایر بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرمایید.

همچنین از راه‌های زیر نیز می‌توانید محصولات ما را ملاحظه و خرید نمایید:

۱- مراجعه به صفحه اینستاگرامی به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat_shop/

۲- مراجعه به کانال تلگرامی به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبایل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۹۳۳

گل پریوش

ظرافت بازدید : 4 جمعه 19 دي 1399 نظرات ()

گل پریوش

گل پریوش گلی بسیار زیباست که بومی مناطق ماداگاسکار، آمریکای شمالی، چین و هند و از خانواده خرزهره است. گل پریوش در فضای سبز شهری و در مناطق گل‌کاری شده و حاشیه‌ای باغچه‌ها کاشته می‌شود و جلوه زیبایی را به محیط اطراف خود می‌بخشد. گل‌های پریوش اکثراً به رنگ گل پریوش سفید، گل پریوش قرمز، گل پریوش صورتی و گل پریوش الوان می‌باشند. گل پریوش گیاهی بسیار مقاوم و همیشه سرسبز است که نگهداری و پرورش آن زحمت زیادی ندارد و به‌راحتی کم‌آبی و دمای بالای هوا را تحمل می‌کند.

روش کاشت

معمولاً بذر گل پریوش به‌صورت مستقیم در گلدان کاشته نمی‌شود. بدین منظور ابتدا باید خزانه‌ای را برای کاشت بذر گل پریوش فراهم نمایید. از گلدانی با ارتفاع کم می‌توانید به‌عنوان خزانه استفاده نمایید و خاک مناسب جهت کاشت را در آن قرار دهید. سپس خاک را به‌خوبی آبیاری نمایید. زیرا پس از کاشت بذرها نمی‌توانید خوب آبیاری کنید. حال بذرها را به فاصله ۲ تا ۳ سانتی‌متر روی سطح خاک بپاشید. در این مرحله لایه نازکی از خاک را بر روی بذرها بریزید و برای آبیاری بذر گل پریوش از اسپری آب استفاده نمایید. به‌منظور این‌که بذرها سریع‌تر جوانه بزنند. سطح روی گلدان را با نایلون بپوشانید و پس از این‌که جوانه‌ها از خاک بیرون آمدند نایلون را بردارید و آن‌ها را به گلدان یا باغچه انتقال دهید.

گل پریوش

شرایط نگهداری

آبیاری: گل پریوش به آبیاری منظم نیازمند است و باید سطح خاک گیاه مرطوب باشد.

خاک: خاک گلدانی لومی برای گل پریوش مناسب است.

نور: گل پریوش گیاهی آفتاب دوست است و حتی روزهای گرم تابستان تأثیر منفی روی برگ‌های آن ندارد.

گلدهی: دوره گلدهی گل پریوش از ماه خرداد تا اوایل فصل پاییز است.

تکثیر: تکثیر و کاشت گل پریوش از طریق نشا و بذر انجام می‌شود.

گل پریوش

برای خرید بذر گل پریوش و سایر بذر گل ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرمایید.

همچنین از راه‌های زیر نیز می‌توانید محصولات ما را ملاحظه و خرید نمایید:

۱- مراجعه به صفحه اینستاگرامی به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat_shop/

۲- مراجعه به کانال تلگرامی به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبایل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۹۳۳

کاکتوس هاماتو

ظرافت بازدید : 7 پنجشنبه 20 آذر 1399 نظرات ()

هاماتو کاکتوس

کاکتوس هاماتو یکی از انواع کاکتوس‌ ها است که گاهی اوقات از پایه کاکتوس‌های جدیدی تولید می‌کند. این کاکتوس بومی جنوب تگزاس و مکزیک شمالی است. کاکتوس هاماتو گل‌های زرد زرق و برق‌دار بسیار زیبایی به قطر ۳ تا ۷ سانتی‌متر در بالای ساقه ایجاد می‌کند، درواقع این کاکتوس یک کاکتوس گل‌دار بسیار جذابی است. کاکتوس هاماتو به تولید گل‌های زیبا و معطر معروف است. ساقه کاکتوس هاماتو کروی یا استوانه‌ای شکل است و به اندازه ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر رشد می‌کند. در سطح کاکتوس برآمدگی‌ها یا آرئول‌های مارپیچی به طول ۵ تا ۱۴ میلی‌متر و عرض ۲ تا ۷ میلی‌متر وجود دارد که در لبه این برآمدگی‎ها خارهای کوچک و نازکی به اندازه ۱ تا ۳ سانتی‌متر دیده می‌شود. بین آرئول‌ها ۱۵ میلی‌متر فاصله وجود دارد.

http://zerafat.com/1318-%D8%A8%D8%B0%D8%B1-%D9%87%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%AA%D9%88-%DA%A9%D8%A7%DA%A9%D8%AA%D9%88%D8%B3

ریشه کاکتوس هاماتو فیبری و بلند می‌باشد. میوه کاکتوس هاماتو، میوه‌های قرمز کروی یا بیضی شکل به اندازه ۸ تا ۱۱ میلی‌متر تولید می‌کند که پوست میوه‌ها بعد از بلوغ شکاف می‌خورند. کاکتوس هاماتو به خوبی گل می‌دهد، حتی زمانی که جوان است و در تمام طول تابستان گل‌های زیادی تولید می‌کند. این گونه به‌خوبی و آسانی رشد می‌کند و رشد بسیار خوبی در گلدان دارد و برای نگهداری در خانه و بالکن بسیار مناسب است. زمانی که به گل‌دهی می‌رسد به مراقبت و نگه‌داری بسیار کمی نیاز دارد. کاکتوس هاماتو در خاک‌های غنی با زهکشی خوب با آفتاب کامل در تمام طول سال به‌خوبی رشد می‌کند (اما در تابستان بهتر است در یک مکان سایه آفتاب باشد). کاکتوس هاماتو در یک گلدان دارای سوراخ زهکشی که با خاک کاکتوس پر شده است به خوبی رشد می‌کند.

خاک کاکتوسی که برای کاشت کاکتوس هاماتو استفاده می‌شود نباید مقدار زیادی هوموس داشته باشد. برای داشتن بهترین رشد باید به‌طور مرتب به گیاه آب داده شود. هفته‌ای یک بار آب برای کاکتوس هاماتو کافی است. زمانی که گیاه در معرض نور خورشید است نباید بدنه کاکتوس خیس شود. در صورتی که بدنه کاکتوس مرطوب باشد و در معرض نور خورشید قرار بگیرد باعث ایجاد زخم، عفونت قارچی و یا حتی مرگ کاکتوس می‌شود. باید به‌خوبی از گیاه مواظبت شود تا از تشکیل کپک‌های ریز در نزدیکی آرئول‌ها جلوگیری گردد. کاکتوس هاماتو در طول زمستان در دمای ۵ درجه سانتی‌گراد خشک می‌شود. برای حفظ گیاه سالم‌تر باید گیاه در دمای زیر ۵ درجه سانتی‌گراد قرار نگیرد. ولی با توجه به زیستگاه طبیعی آن، کاکتوس هاماتو می‌تواند در دمای ۷- درجه سانتی‌گراد نیز زنده بماند.

هاماتو کاکتوس

تکثیر کاکتوس هاماتو از طریق بذر کاکتوس یا قلمه کاکتوس صورت می گیرد. بذرها روش معمول برای تولید کاکتوس هاماتو می‌باشند. این کاکتوس به‌آسانی از طریق بذر رشد می‌کند. برای روش کاشت کاکتوس هاماتو بذرها را می‌توان در بهار یا تابستان در گلدان‌های حاوی خاک کاکتوس کاشت. گلدان باید دارای سوراخ زهکشی باشد. همچنین خاکی که برای کاشت استفاده می‌شود باید غنی بوده و زهکشی خوبی داشته باشد. بذرها را در سطح خاک قرار دهید و با لایه بسیار نازکی شن، بذر کاکتوس هاماتو را بپوشانید. سپس خاک را مرطوب کنید و یک شیشه روی گلدان قرار دهید تا رطوبت حفظ شود. گلدان را تا زمان جوانه‌زنی در یک مکان گرم قرار دهید و خاک را مرطوب نگه‌دارید ولی از خیس شدن خاک پرهیز کنید. بعد از جوانه‌زنی شیشه را بردارید تا گیاه بتواند نور و هوا دریافت کند. نهال‌ها را می‌توان بعدازاین که کمی رشد کردند در گلدان‌های جداگانه کاشت.

کاکتوس ریشه‌های بسیار بلندی دارد که به کمک آن‌ها می‌تواند آب موردنیاز را در خود ذخیره کند. شاید بتوان گفت این بزرگ‌ترین تفاوت کاکتوس با سایر گیاهان است. از نظر شرایط نگهداری کاکتوس هاماتو اگر شما در خانه گیاه کاکتوس دارید دقت کنید درون خاک کاکتوس باید از شن و سنگریزه نیز استفاده کنید. همچنین به خاطر داشته باشید این گیاه به نور زیاد احتیاج دارد و باید در محیطی گرم قرار بگیرد. از دیگر نکاتی که باید به آن توجه کنید آبیاری کاکتوس است. به خاطر داشته باشید کاکتوس نسبت به سایر گیاهان باید با فاصله زمانی طولانی‌تری آبیاری شود. البته آبیاری کاکتوس باید با توجه به نوع آن، فصل، گرمای محیط و اندازه گیاه تعیین شود. با در نظر گرفتن همه این موارد و از آنجا که امروزه کاکتوس‌ها در اندازه‌های مختلف ارائه و فروخته می‌شوند، می‌توانید با توجه به فضای خانه خود، تعدادی از این گیاه را در نقاط مختلف نگهداری کنید. گلدان‌های رنگی و کوچک کاکتوس به‌خوبی می‌توانند پشت پنجره، روی میزهای کنار دیوار و کنار قاب عکس‌های رومیزی قرار بگیرند و جلوه‌ای خاص به اتاق، سالن و خانه شما بدهند.

برای اطلاع از قیمت کاکتوس هامانو و خرید بذر کاکتوس هاماتو و سایر بذر کاکتوس ها به فروشگاه بذر ظرافت مراجعه فرمایید.

همچنین از راه‌های زیر نیز می‌توانید محصولات ما را ملاحظه و خرید نمایید:

۱- مراجعه به صفحه اینستاگرامی به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به کانال تلگرامی به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبایل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳

خردل قرمز

ظرافت بازدید : 4 دوشنبه 17 آذر 1399 نظرات ()

خردل قرمز

یکی از گونه‌های زیبای خردل که ظاهری زیبا دارد خردل قرمز است که قابلیت کاشت در حیاط خانه، بالکن پشت‌بام و … را دارد. خردل قرمز گیاهی علفی و یک‌ساله است که همچون سبزی خوراکی به‌صورت خام، آشپزی و تهیه سالاد و … استفاده می‌شود. از طریق بذر تکثیر می‌شود.ارتفاع این گیاه متغیر و بین ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر است. رشد سریعی دارد و در بیشتر مناطق رشد می‌کند و از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. برگ خردل قرمز این گیاه بزرگ با شیارهای عمیق و دندانه‌دار هستند که به هنگام برداشت می‌توانید گیاه را به‌صورت کامل یا برگ برگ به اندازه مصرف خود برداشت کنید. از این گیاه به‌صورت تازه خوری و خام، برای تهیه سالاد و همچنین آشپزی و … استفاده می‌شود که سرشار از ویتامین ث و آ است که مقادیر زیادی کلسیم به همراه دارد.

برگ‌های این گیاه همان‌طور که از نامش پیداست به رنگ سبز مایل به قرمز و زرشکی است. در بیشتر مناطق رشد می‌کند. این گیاه رشد سریعی دارد و پس از گذشت دو تا سه ماه قابل‌برداشت و استفاده می‌شود. از ساقه و برگ این گیاه استفاده‌های مختلفی می‌شود. طعمی همچون سبزی و کاهو تازه دارد که به دلیل داشتن رنگ متفاوت برای تزئین نیز استفاده می‌شود.

خردل گیاهی است از تیره شب‌بوییان که نام علمی آن Sinapis arvensis است. خردل در اصل بومی اروپا است ولی در سراسر شمال آمریکا نیز بومی‌شده است. خردل از جمله گیاهان دارویی است که علاوه بر مصرف دارویی به‌عنوان ادویه در غذاها کاربرد دارد. در طب سنتی قدیم از این گیاه استفاده می‌شده است. تاریخچه استفاده از این گیاه به ۲۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد. دارای بوی مطبوعی است طوری که فضا را عطرآگین می‌کند. این گیاه دارای برگ‌های تخم‌مرغی شکل و دندانه‌دار که دندانه‌های بسیار ریز به رنگ سیاه شفاف و به تعداد بسیار زیاد در هر پایه به وجود می‌آورد. لپه‌ها کلیوى شکل و بدون پرز، اولین برگ‌های حقیقى چماقى شکل، در رأس گرد، حاشیه آن کمى لوبدار و داراى دندانه‌های نامنظم بوده و سطح فوقانى برگ و دم برگ آن‌ها پرزدار است. خردل وحشی، گیاهى علفی، یک‌ساله، ایستا، به ارتفاع ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر (گاهی بیشتر) است که توسط بذر تکثیر می‌یابد. ساقه آن منشعب و در بخش‌های پائین کرک دار است. برگ‌های بالایى کامل، بدون بریدگى و دم برگ هستند. درحالی‌که برگ‌های پائینى داراى بریدگی‌ها عمیق بوده و لوب انتهایى آن نیز بزرگ‌تر است. این برگ‌ها دم برگ دارند و طول آن‌ها بالغ بر ۲۰ سانتیمتر می‌شود. ریشه‌های این گیاه گسترش افقى و عمودى زیادى دارند.

خردل قرمز

کاشت

خردل از طریق بذر خردل قرمز تکثیر می‌شود. بذر را از میوه این گیاه می‌گیرند. برای کشت بذری پس از آماده نمودن سطح مورد کشت، بذرهای خردل را به مدت ۲۴ ساعت در آب ولرم خیس کنید. سپس در سطح مرطوب و نرم بکارید و آبیاری کنید. توجه داشته باشید که تا زمان جوانه‌زنی باید سطح خاک همواره مرطوب باشد. پس از مدتی گیاه جوانه می‌زند و رشد خود را آغاز می‌کند. این گیاه رشد سریعی دارد، طوری که بعد یک تا دو ماه پس از کاشت آماده برداشت می‌شود. فاصله کاشت این گیاه بین ۸ تا ۱۰ سانتی‌متر است. بذر خردل را در عمق ۸ میلی‌متری بکارید. گیاه خردل برای رشد به خاک حاصلخیز و غنی نیاز دارد. از جمله گیاهان مناطق معتدل و گرمسیری است که برای رشد به دمای بین ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد نیاز دارد. یک ماه پس از کاشت بذر شروع به گلدهی می‌کند. گیاه خردل قرمز به آبیاری متوسط و منظمی نیاز دارد. همچنین برای رشد به نور زیاد خورشید نیاز دارد، در برابر سایه جزئی نیز مقاوم است. روزانه به ۴ تا ۶ ساعت نور خورشید نیازمند است.

خواص خردل

سس خردل قرمز یکی از افزودنی‌های محبوب است که با ساندویچ، همبرگر و هات‌داگ مصرف می‌شود. به‌علت خاصیت ضدباکتری خردل لازم نیست در یخچال نگهداری شود زیرا باکتری‌های مضر در آن رشد نخواهند کرد. البته اگر در یخچال نگهداری نشود تندی خود را سریع‌تر از دست می‌دهد و بهتر است در جای بسته، تاریک و خنک نگهداری شود. اگر خردل قرمز برای مدت زیادی خارج از یخچال بماند ممکن است طعم تلخ‌تری بگیرد. خردل قرمز منبع غنی از بسیاری از مواد معدنی مفید برای سلامت بدن است. کلسیم، منگنز، مس، آهن، سلنیوم و روی، برخی از این مواد معدنی هستند که در دانه خردل به‌وفور وجود دارند. کلسیم به ساخت استخوان‌ها و دندان‌ها کمک می‌کند. خردل حاوی مقادیر زیادی سلنیوم و امگا ۳ است. فرآورده‌های خردل و روغن خردل به‌طور مؤثر برای قرن‌ها به‌منظور کاهش فشارخون بالا و جلوگیری از تصلب شرایین مورداستفاده قرار گرفته‌اند. آن‌ها همچنین به بهبود ایمنی بدن کمک کرده و به مبارزه با بی‌خوابی کمک می‌کنند. دانه‌های خردل در درمان مسائلی مانند اضطراب، اختلالات روانی، اثرات تنش و افسردگی، برونشیت، اختلالات جنسی، نشانه‌های یائسگی و بسیاری مشکلات دیگر مفید هستند.

منگنز توسط بدن به‌عنوان یک عامل موردنیاز برای ساخت آنتی‌اکسیدان استفاده می‌شود. مس در تولید سلول‌های قرمز خون موردنیاز است. آهن نیز برای تشکیل گلبول‌های قرمز خون و سوخت‌وساز سلولی مورداستفاده قرار می‌گیرد. دانه خردل همچنین مزایا و خواص ضد سرطان و ضدالتهابی دارد. به‌عنوان یک منبع بسیار خوب از سلنیوم و منیزیم، دانه‌های خردل، می‌توانند التهاب را کم کرده و علائم بیماری‌هایی مانند آرتریت روماتوئید یا آسم را کاهش دهند. دانه‌ها همچنین حاوی موادی به نام ایزوتیوسیانیت‌ها هستند که دارای اثرات ضد سرطان‌اند. از زمان‌های قدیم خواص ملین دانه‌های خردل، به‌عنوان بهترین مزیت آن‌ها در نظر گرفته شده است. امروزه این داروی گیاهی همچنین برای اثرات ضد قارچی و ضدعفونی‌کننده‌اش نیز ارزشمند شناخته می‌شود. محصولات تولیدشده از خردل همچنین برای سرعت بخشیدن به سوخت‌وساز بدن و در نتیجه برای بهبود عملکرد سیستم گوارشی مورداستفاده قرار می‌گیرند. جالب توجه است که بدانید دانه خردل ترشح بزاق را تحریک کرده و اشتها را بهبود می‌بخشد. یکی دیگر از مزایای مهم دانه‌های خردل، کاهش دفعات حملات میگرنی است، به این منظور باید پوست سر خود را با روغن خردل ماساژ دهید؛ این کار کیفیت مو‌هایتان را نیز به‌طور قابل‌توجه بهبود بخشیده و از ریزش مو جلوگیری می‌کند.

همچنین از راه‌های زیر نیز می‌توانید محصولات ما را ملاحظه و خرید نمایید:

۱- مراجعه به صفحه اینستاگرامی به آدرس:

https://www.instagram.com/zerafat.shop/

۲- مراجعه به کانال تلگرامی به آدرس:

https://t.me/zerafat_shop

۳- تماس با شماره موبایل: ۰۹۱۳۵۵۵۵۸۳۳

تعداد صفحات : 15

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 141
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 3
 • بازدید امروز : 7
 • باردید دیروز : 4
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 14
 • بازدید ماه : 84
 • بازدید سال : 1,185
 • بازدید کلی : 3,627